Rodzaje cery i sposoby jej rozpoznawania cz.1

Każda z nas chce wyglądać pięknie co dnia, używamy masy kosmetyków, tysiące różnych produktów, które mają za zadanie pielęgnować naszą cerę. Jednak pojawia się pytanie, czy znamy tak naprawdę swój rodzaj cery i odpowiednio o nią dbamy ? Może to pytanie dla poniektórych wydawać się banalne, jednakże spotykam się z kobietami, które nie do końca dobierają dla siebie odpowiednią pielęgnację i później mają wiele zastrzeżeń, że dany kosmetyk na nie nie działa. W dzisiejszym poście pragnę, Wam przedstawić w jaki sposób określiłam swój rodzaj cery i zachęcić Was samych, abyście razem ze mną poznały swój rodzaj cery. Dzięki temu pomoże Wam to w doborze odpowiedniej dla siebie pielęgnacji. Dodam tylko, że moja wiedza, którą się z Wami podzielę, pochodzi z warsztatów kosmetycznych- praktyka prawidłowej pielęgnacji cery, na których miałam okazję uczestniczyć. W kolejnych częściach omówię każdy typ cery i jej pielęgnację. 


Tak więc zaczynajmy. Podstawowym krokiem w określeniu rodzaju cery jest dogłębna analiza skóry twarzy. Zadanie to nie jest proste, ale myślę że razem ze mną dacie sobie radę. Do analizy będzie nam potrzebny długopis, lusterko i jakaś czysta kartka, na której zapiszemy swoje notatki. 


Przed zapisaniem notatek, należy umyć dokładnie buzię i oczyścić ją ze wszelkich zanieczyszczeń. Osuszamy ją ręcznikiem papierowym i czekamy 30 min. Ważne by nie nakładać kremu, ponieważ to zachwieje nam analizę. Po 30 min. zaczynamy oglądać i zapisywać nasze spostrzeżenia. Zaczynamy oglądać naszą skórę twarzy od czoła przechodząc następnie na policzki i brodę.

1. Czoło 

2. Policzki 

3. Broda
Jeśli wszystkie wyżej wymienione oznaki się zgadzają, wszystko wskazuje na to, że jesteś posiadaczką cery tłustej. Skóra tłusta, jest na ogół błyszcząca, gruba, ma rozszerzone pory, zaskórniki, wyczuwasz łój pod palcami i często pojawiają się na niej krostki lub grudki. W ciągu dnia wiele razy musisz poprawiać makijaż, bo szybko się błyszczysz.

SKÓRA TŁUSTA
- błyszczy się
- jest gruba
- posiada rozszerzone pory
- ma zaskórniki i krostki
- jest szarawa

***

1. Czoło 

2. Policzki 

3. Broda


Jeśli wszystkie wyżej wymienione oznaki zgadzają się, jesteś posiadaczką cery suchej. Skóra  sucha nie ma rozszerzonych porów, często odczuwa się ściąganie i przesuszenie. Jest matowa i cienka. Możesz zauważyć delikatne naczynka. Rzadko pojawiają się na niej krostki. Może się łuszczyć w niektórych miejscach, a makijaż to jeszcze bardziej podkreśla.

SKÓRA SUCHA
-matowa
-cienka
-ściągnięta
-delikatna

***

1. Czoło 
2. Policzki 


3. Broda


Jeśli wymienione oznaczenia pasuję, to jesteś posiadaczką cery mieszanej. Skóra mieszana w pewnych miejscach się błyszczy, a w innych jest matowa lub ściągnięta, to oznacza. Cera mieszana jest połączeniem tłustej i suchej lub normalnej. Najczęściej tłuste partie występują na czole, nosie i brodzie, tworząc tzw. strefę T, a policzki lub tylko ich boczna część są bardziej suche.

SKÓRA MIESZANA

-partie suche i tłuste
-strefa T błyszcząca

***

Z pośród tych 3 wyżej wymienionych mamy jeszcze cerę dojrzałą. Jeżeli pojawiły się zmarszczki i zwiotczenie, skóra stała się cieńsza i matowa, a dodatkowo owal twojej twarzy nie jest wyrazisty jak wcześniej, to są to symptomy skóry dojrzałej.

SKÓRA DOJRZAŁA
-brak elastyczności ( po ściśnięciu skóry, nie wraca ona do wcześniejszej formy)
-zmarszczki
-matowa

***


Jeżeli skóra pod wpływem dotyku się czerwieni i dostrzegłaś na niej rozszerzone naczynka, a dodatkowo pojawia się na niej rumień przy zmianie temperatur, szczególnie zimą lub gdy się zdenerwujesz, to masz cerę naczyniową.

CERA NACZYNIOWA
-rozszerzone naczynka
-czerwieni się – zmiany temperatur, stres

***


Jeśli czujesz ściąganie, swędzenie lub pieczenie, twoja skóra źle toleruje kosmetyki, nie lubi, gdy na niej eksperymentujesz, reaguje podrażnieniem na wiatr, słońce czy mróz, to znaczy, że twoja skóra jest wrażliwa

SKÓRA WRAŻLIWA
-piecze, swędzi
-jest ściągnięta
-podrażniona
-nie lubi eksperymentów kosmetycznych


WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE:

Może się zdarzyć, że mając skórę tłustą, suchą, dojrzałą lub mieszaną, masz również cerę wrażliwą.
Skóra może stać się wrażliwa nawet w przypadku skóry tłustej, do pielęgnacji której stosuje się silnie drażniące kosmetyki lub leki.
Cera naczyniowa często towarzyszy skórze suchej, która z natury jest cienka, więc i naczynka są bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Może również występować w przypadku skóry dojrzałej, wrażliwej i mieszanej.
Skóra szorstka – pojawia się, gdy skóra jest przesuszona, odwodniona. Może wystąpić przy każdym rodzaju cery, również tłustej.
Skóra gładka – oznacza, że skóra jest dobrze pielęgnowana, może występować przy każdym rodzaju cery.
Zmarszczki  – występują głównie w przypadku skóry dojrzałej, ale mogą pojawić się również w przypadku skóry młodej, która jest silnie przesuszona lub wręcz odwodniona. Skóra sucha z natury jest cienka, więc zmarszczki na niej są szybciej widoczne. Najszybciej pojawiają się w okolicach oczu i na czole, gdzie mimika jest najsilniejsza.
Zwiotczenie- może pojawić się nawet w przypadku skóry młodej, która jest odwodniona lub pod wpływem częstych wizyt w solarium.

Po wykonaniu swojej analizy, dowiedziałam się, że jestem posiadaczką cery tłustej. Ciekawa jestem jaki wy macie rodzaj cery i czy moja notka pomogła Wam w jej określeniu. W kolejnych postach zagłębię się nad pielęgnacją każdej z nich. Ten element szczególnie jest ważny, ponieważ idealnie dobrana pielęgnacja to sukces na zdrową i zadbaną skórę twarzy. 

Pozdrawiam Was 
Kasia 

Brak komentarzy:

Copyright © 2014 kassiiaa.blogspot.com , Blogger