WADY I ZALETY UŻYWANIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW

Jeśli jesteście stałymi bywalcami mojego bloga, doskonale wiecie, że często piszę o naturalnych kosmetykach. Jakiś czas temu, a dokładnie będzie około dwóch lat stale wprowadzam do swojej pielęgnacji naturalne kosmetyki. W dzisiejszym poście chciała bym poruszyć wady i zalety naturalnych kosmetyków. Jeśli macie ochotę, zapraszam na wpis. 


ZALETY KOSMETYKÓW NATURALNYCH 
____________________
1. Kosmetyki naturalne zawierają bowiem wyłącznie składniki pochodzenia organicznego – czyste ekstrakty roślinne i mineralne (tj. olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe, oleje mineralne), a obecność pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników i aromatów, drażniących konserwantów ograniczona jest w nich do niezbędnego minimum. Zwyczajowo również nie odnajdziemy w nich składników pochodzenia zwierzęcego – jeżeli już, to dozwolone są wyłącznie takie, których pozyskiwanie nie wywołuje cierpienia zwierząt, np. mleko czy miód. Ze względu na takie obostrzenia dotyczące składu surowcowego tych produktów nazywa się je również kosmetykami ekologicznymi lub organicznymi, często z przedrostkiem „bio” lub „eko”.2. Substancje naturalne są lepiej przyswajane i wchłaniane przez skórę. To tak samo jak z suplementami diety i prawdziwymi witaminami. Witaminy z warzyw wchłaniają się w dużym stopniu, natomiast te sztuczne w bardzo znikomym. Jest tak dlatego, że wiele naturalnych substancji przypomina w składzie czy budowie substancje występujące w naszym organizmie. Np. olej jojoba jest niezwykle podobny do sebum wytwarzanego przez ludzką skórę. Poza tym naturalne składniki niosą ze sobą bogactwo witamin i minerałów, których nie znajdziemy w sztucznych składnikach wytworzonych w laboratorium. Naturalny kosmetyk różni się od sztucznego tak, jak woda mineralna od destylowanej. Pierwsza ma dużo minerałów i jej picie jest korzystnie dla zdrowia, natomiast druga jest pozbawiona tych minerałów i jest trucizną dla organizmu.3.  Ryzyko alergii jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnych kosmetyków. Skóra nie przeżywa “szoku” po zetknięciu z nowym kremem czy balsamem, jest delikatnie pielęgnowana, wzmacnia się jej naturalna bariera ochronna. Kompozycje zapachowe z naturalnych olejków wprowadzają w dobry nastrój. Jednak należy pamiętać, aby przed każdym użyciem wykonać tzw. próbę uczuleniową. Zdarzają się takie przypadki, że akurat nasza skóra nie toleruje danego składnika produktu i reaguje alergią. Ale uważam, że ryzyko alergii jest mniejsze niż w przypadku normalnych kosmetyków, także uważam to za zaletę. 

4. Produkty naturalne można ze sobą łączyć - kilku krotnie już mieszałam i tworzyłam w domu własne produkty naturalne. Zaletą naturalnych kosmetyków jest to, że można je również stworzyć samemu w domowym zaciszu. Wykorzystujemy wtedy do tego naturalne ekstrakty, olejki eteryczne, hydrolaty itp. Zazwyczaj tworzę różne mieszanki olejków na moje włosy, które wykorzystuję do ich olejowania.

5. Dbałość o środowisko naturalne - wytwarzanie naturalnych kosmetyków, wytworzonych z roślin pochodzących z organicznych upraw, są przemysłem ekologicznych i przyjaznym dla środowiska. Natomiast przemysł chemiczny jest jednym z najbardziej zagrażających środowisku gałęzi przemysłu. Najgorsze jest to, że wytworzone chemikalia często przez wiele, wiele setek lat pozostają w środowisku często przez wiele, wiele setek lat, zatruwając je.


WADY NATURALNYCH PRODUKTÓW 
__________________
1. Dość specyficzne i mocne zapachy - czasem niektóre produkty naturalne, aż za bardzo pachną jak dla mnie. Najczęściej zdarza się tak w przypadku naturalnych mydeł,  olejków eterycznych czy też hydrolatów. Sama spotkałam się z paroma produktami, które niestety były zbyt mocne i nieprzyjemne w zapachu, że musiałam z nich zrezygnować. Wspomnę tutaj : algi naturalne, tonik lipowy z sylveco, kozieradka. 

2. Produkty naturalne mniej się pienią- musimy być świadomi tego, kiedy sięgamy po naturalny szampon czy też mydło. Produkty takie bardzo słabo się pienią i nie możemy po nich spodziewać się takiego pienienia jak w przypadku zwykłych szamponów dostępnych w drogerii. Wpisałam to w wadę, ponieważ zauważyłam że wiele osób na to narzeka, jednak dla mnie jest to zbyteczne czy dany produkt się pienia czy nie. 

3. Krótki termin przydatności - niestety na tą wadę narzeka wiele z Was. Sama czasami nie jestem w stanie zużyć produktu np. w 3 tygodnie jak jest w przypadku masek z Lush, czy też kremów z Sylveco. Moim zdaniem producenci powinni zmniejszyć ich pojemności lub świadomie planować, że tyle produktu zużyje się np. w takim okresie użytkowania. 
4. Czasem ceny przerażają - niestety ceny naturalnych produktów są o wiele droższe od tych normalnych. Często jest również tak, że jest problem z ich dostępnością.  


Jak jest w Waszym przypadku ?? Używacie naturalnych produktów ?? Koniecznie dajcie znać jakie jeszcze wady czy zalety w nich widzicie.

Pozdrawiam Kasia

Brak komentarzy:

Copyright © 2014 kassiiaa.blogspot.com , Blogger